گالری تصاویر آرشیو بانک صوت کتابخانه ارتباط با ما صفحه اصلی
  15 جمادى الأولى 1436
| 2015 March 06
رهگیری سؤال پرسش و پاسخ ارسال سوال  
:کلمه کلیدی
بیشتر
:پاسخ دهنده
:گروه :تعداد نمایش در صفحه
:ترتیب نمایش :ترتیب


تعداد نتایج جستجو:2219
 
پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
کد:36806/2352تاریخ پاسخ: 10 ربیع الاول 1435 گروه: دسته بندی نشده
سؤال سؤال: ضرورت اجازه پدر برای ازدوراج دختر چیست؟ آیا دختر ملزم است اجازه پدر را بگیرد؟ پدر به هر دلیلی می تواند مانع ازدواج شود؟ از نظر مراجع مختلف اجازه پدر اجباری است؟
پاسخ:
هوالعلیم
اگر دختر به سنّ رشد رسیده باشد و صلاح و فساد خویش را بتواند تشخیص دهد و تحت تأثیر سخنان احساسی قرار نگیرد و به تأیید اهل خبره بر آینده و زندگی خود حریص باشد می تواند با فرد دلخواه خویش ازدواج کند.
  پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
  کد:42277/2648تاریخ پاسخ: 10 ربیع الاول 1435 گروه: دسته بندی نشده
  سؤال سؤال: با عرض سلام و أداي احترام به محضر حضرت آيت الله طهراني (مد ظله الشريف) 1 .لعن فرستادن به غاصبين خلافت أميرالمونين علي _عليه السلام_ در مجالس و مكانهاي عمومي چه حكمي دارد؟ 2. با توجه به اينكه بسياري از مداحان در مجالس عزاداري براي اهل بيت _خصوصاً در عزاداري براي سيد الشهدا _ از سبكهاي جديد و نوين استفاده مي كنند، از اينرو مي خواستم بدانم ملاك در اينكه عزاداري ها و مجالس عزاي ما مورد توجه ائمه اطهار و مورد رضايت خداوند قرار مي گيرد، چيست؟
  پاسخ:
  هوالعلیم
  1 بهتر است انجام نشود.
  2 سبک های سبک موهن است و شرعا اشکال دارد.
   پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
   کد:34918/2654تاریخ پاسخ: 10 ربیع الاول 1435 گروه: دسته بندی نشده
   سؤال سؤال: سلام با عذرخواهی بخاطر سخن گفتن بی پرده : در همه رساله ها فقط نوشته شده منی و شکل و حالت آن گفته نشده؟ چه رطوبتی منی است ؟ فرق آن با ترشحات معمول زنانه چیست؟ لطفا توضیح دهید. اگر زن بدون جنابت و یا دختر بدون برقراری ارتباط و به واسطه فکر کردن یا دیدن یا شنیدن چیزی منی ببیند ، حکم آن چیست؟ آیا اینگونه افکار بدون دیدن یا شنیدن چیزی که گناه است ، و صرفا فکر کردن گناه است؟ با تشکر
   پاسخ:
   هوالعلیم
   1 اگر خروج رطوبت از زن همراه با حالت شهوانی و به اصطلاح اورگاسم باشد او محتلم شده و باید غسل کند و در غیر این صورت جنابت حاصل نشده است.
   2 با فکر و تخیّل بدون رسیدن چنین حالتی که عرض شد جنابت حاصل نمی شود.
   3 تخیّل در این امور اشکال دارد.
    پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
    کد:60892/2834تاریخ پاسخ: 10 ربیع الاول 1435 گروه: دسته بندی نشده
    سؤال سؤال: اگر خداوند قادر و عادل است چرا جلوی ستمگران را نمی گیرد و راه را برای آنها باز گذاشته است تا بر جان و مال و ناموس و اعتقادات مردم دست اندازی کنند؟ چرا باید ظلم و ستم از هر نوعش مانند سیل نفوس مستعد و طیب و طاهر به خصوص جوانان را در کام خود بکشد؟ آیا قدرت و عدالت خداوند اقتضا نمی کند که جلوی ظالمین را بگیرد؟
    پاسخ:
    هوالعلیم
    نظام دنیا بر اساس خیر و شر است و اگر ظالمی وجود نداشت دیگر امتحانی نیز معنی نداشت و تکلیفی نبود و هر کس به آن فعلیّت خویش نمی رسید و خوب و بد از هم متمایز نبود. خداوند تکلیف کرده است که در مقابل همین ظالمین بایستید و با آنان برخورد کنید.
     پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
     کد:94376/2853تاریخ پاسخ: 10 ربیع الاول 1435 گروه: دسته بندی نشده
     سؤال سؤال: سلام چرا در دیداری که مرحوم علامه و مرحوم حداد با بانو امین در اصفهان داشتند آقای حداد برای پی بردن به مقامات توحیدی بانو امین از مرحوم علامه خواستند که از بانو امین سوال کنند و از ایشان در مورد توحید بپرسند؟ آیا آقای حداد با آن مقام بالای معنوی و توحیدی که داشتند نمیتوانستند از طریق مشاهده باطن بانو امین یا طرق معنوی دیگر پی به مقامات بانو امین ببرند؟ با تشکر
     پاسخ:
     هوالعلیم
     مرحوم حدّاد بر تمام شراشر وجود بانو امین إشراف داشتند و پیشنهاد بحث توحیدی برای تنبّه و تذکّر به خود آن مرحومه بوده است.
      پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
      کد:17285/2872تاریخ پاسخ: 10 ربیع الاول 1435 گروه: دسته بندی نشده
      سؤال سؤال: باعرض سلام خدمت گرامیتان؛ بنده حقیر شبی هنگامی که خودروی خود را روشن کرده و از پارک بیرون می آوردم ناگهان صدای گربه ای را شنیدم بعد از بیرون آمدن گربه ای را دیدم که لنگان لنگان از زیر ماشین بیرون آمد من نفهمیدم که من گربه را زیر کردم یا از قبل مشکل راه رفتن داشته و من گربه را رها کردم و رفتم و از این بابت بسیار ناراحتم و دیگر به آن گربه دسترسی ندارم نمی دانم چکار کنم؟ لطفا من را راهنمایی فرمایید
      پاسخ:
      هوالعلیم
      یک صدقه به فقیر بدهید.
       پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
       کد:74793/2875تاریخ پاسخ: 10 ربیع الاول 1435 گروه: دسته بندی نشده
       سؤال سؤال: سلام علیکم مدتی است من و شوهرم در باب سلوک با هم بحث می کنیم ولی برای ما این سوال پیش آمده که انسان های معمولی مثل ما چگونه می توانند مثلا به فنای ذات که خود بزرگان در آخر عمر خود به آن می رسیدند برسیم؟ یا کدام فرد معمولی مثل ما غیر از آنانی که در کنار امام معصوم علیه السلام بودند به نهایت غایت خود رسیده اند؟ ما همین قدر که فقط از روی زمین کنده شویم و پری بزنیم و یا وسیله امتحانی بشویم برای امثال شما تا به فوز عظیم برسید و... لطفا اگر ما اشتباه می کنیم بفرمایید کدام افراد عامی مثل ما به غایت خود رسیده اند؟
       پاسخ:
       هوالعلیم
       مگر افرادی که به مقامات عالیه رسیده اند با دیگران فرق داشتند!؟ و خداوند آنها را از اوّل طور دیگری آفریده بوده است؟ شما هم اگربخواهید و همّت کنید و به دستورات بزرگان عمل نمائید و مطلب را شوخی نگیرید إن شاء الله خواهید رسید.
        پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
        کد:96467/2767تاریخ پاسخ: 10 ربیع الاول 1435 گروه: دسته بندی نشده
        سؤال سؤال: بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام خدمت حضرت آیت الله سید محمد محسن حسینی طهرانی ، سوالاتی از خدمت شما داشتم ، می خواستم بفرمایید: 1 معنی "واحدیت جمع" ، که در لسان عرفا است چیست؟ آیا به نفس مقدّس امام علیه السلام (حقیقت محمدیه صلی الله علیه و آله و سلم) اشاره دارد که کانون توحید و ولایت است و مُظهر کلّ عوالم وجود است و خود مَظهر ذات و اسماء و صفات الهی به نحو اتم است؟لطفا در این مورد توضیح بفرمایید. 2 لطفا در مورد عبارتی که مرحوم محی الدین ابن عربی رحمة الله علیه و شارحان کتب وی و متتبعان مکتب وی از عرفا بالله در مورد انسان کامل و انسان العین و العین الانسان با عنوان "نقطة‌ الوحدة‌ بين‌ قوسي‌ الاحديّة‌ والواحديّة‌"بیان کرده اند توضیح بفرمایید. 3 آیا اگر مظهری برای اسم مقدس "الله" و "احد" و کلمه مبارکه "هو" در عالم وجود بخواهیم بیابیم همان حقیقت و سرّ امام معصوم و همان نفس مقدّس اوست ؟ لطفا در این موارد و ارتباط ظهور خداوندگاری خدا از دریچۀ نفوس مقدّس ائمه طاهرین صلوات الله علیهم اجمعین در کل عوالم وجود توضیح بفرمایید. با تشکر از حضرتعالی و پوزش از طولانی شدن سوالات یا علی مدد
        پاسخ:
        هوالعلیم
        مقام واحدیّت در جمعیّت و نقطه وحدت بین قوسین نزول و صعود که همان ظهور کثرات است همه اینها نفس ولایت است که موجب بروز اراده کلیّه در مرایا و قوالب امکانیه جزئیّه می گردد و اوّلین مرتبه خروج حقیقت بسیطه احدیّت در عالم اعیان است.
         پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
         کد:23380/3881تاریخ پاسخ: 10 ربیع الاول 1435 گروه: دسته بندی نشده
         سؤال سؤال: چرا مارا افرید خداوند ؟ چگونه می شود از کسی که مهربانی را افریده و منبع آن است انسان که در مقابلش هیچست را عذاب دهد؟ اگر همه چیز انسان از خداست پس خود انسان چسیت؟ چرا می گویند از خشم خدا بترس و خدا را دوست داشته باش چگونه می شود از کسی از او می ترسی دوستش داسته باشی این شدنی نسیت.
         پاسخ:
         هوالعلیم
         1 خلقت عالم وجود به جهت صفت فیّاضیّت است بر مخلوقات و رساندن به کمال و ثواب و عقاب به جهت اختیار خود ما است و اینکه انسان و همه موجودات از خدایند به معنای پوچی و تهی بودن انسان نیست! خشم از خدا به جهت رفتار خود انسان است و الّا او از هر کس به انسان مهربان تر است.
          پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
          کد:99281/3509تاریخ پاسخ: 10 ربیع الاول 1435 گروه: دسته بندی نشده
          سؤال سؤال: با سلام بنده ساکن انگلستان هستم. سخنرانی های شما راجع به حجیّت فعل ولی خدا را پیگیری و گوش کردم ، قبلا نیز چگونگی تشخیص ولی خدا را در جلد دوم اسرار ملکوت نگاه کردم. با اجازه شما و در کمال بی سوادی و پر رویی چند سؤال از خدمت شما داشتم: 1 با سواد کم بنده، نظر علامه طهرانی بزرگ نیز در باب حکومت اسلامی حاکم شدن ولی خدا بر مردم است و نه هرمجتهد در حد مرجعی، اگر اینگونه نیست که فهم غلط بنده است . اما اگر اینگونه است، پس دیگر شخصی مثل مرحوم حداد بزرگ نیز می توانند حاکم باشند و نیازی به فقیه بودن نیست، فعل و قول ایشان خود فقه اکبر است و ایشان فقیه اکبر ! پس ولایت فقیه به ولایت ولی تبدیل می شود. 2 چگونگی تشخیص ولی خدا توسط مردم برای حکومت؟ در جلد دوم اسرار چگونگی تشخیص برای سیر و سلوک فردی آورده شده است که بیشتر اگر شرح داده شود ممنون میشویم ؛ با آن توضیحات شاید بتوان افراد سود جو و دکان دار را تشخیص داد اما شاید برای تشخیص ولی خدا کافی نباشد. 3 مردم باید حکومت ولی خدا بر خود را قبول کنند؟ اگر بله، پس مردمی که به آن درجه از فهم رسیده اند که شما در سخنرانی های حجیت فعل ولی خدا فرمودید که فعل ولی خدا برایشان حجت است حتی اگر بر خلاف ظاهر شر ع باشد که آن خود شر ع است و بهتر است بگوییم بر خلاف ظاهر استنباط فقهی فقها. آیا چنین مردمی برایشان ظهور اتفاق نمی افتد؟ ظهور عمومی! آن ها که به حیاتی بودن آب رودخانه الهی (ولی خدا) رسیده اند ، آیا به اقیانوس راه پیدا نمی کنند (امام معصوم سلام الله علیه)؟ پس آیا دیگر حکومت اسلامی غیر معصوم موضوعیت پیدا می کند؟ حکومت فقهای کتابی نیز که دیدیم و اهل نظر می دیدند که چه شد؟ 4 حکمت نقل قول از رهبر فعلی کشور را در مورد علامه طهرانی ، از روی جهل متوجه نشدم. یک مقدار توی ذوق جوان جاهلی مثل من که جریانات سال های اخیر را دیدم می زند. احتمالا الان شما با خنده همیشگی و زیبایتان میفرمائید، خوب قرار هم نبود که شما را توجیه کنیم. سوال آخر را حمل بر جهل و فضولی بنده بفرمائید، شما در سخنرانی های خویش ذکر کردید که یکی از شاگردان مرحوم علامه طهرانی بعد از ایشان نتوانستند بمانند و ترک وطن کردند ؛ از شواهد شاید آقای دکتر سجادی باشند؛ اگر ماندن در خارج حرام است، ایشان چگونه عمل میکنند که تحت شرایط خارج قرار نمی گیرند؟ ممالک غیر مسلمین! با کم عذر خواهی و طلب بخشش از اینکه وقت شما را گرفتم، بی ادبی و پر رویی بنده اگر سبب رنجش شما شد ، لطفا حلال کنید، خیر ببینید که امثال شما کم پیدا می شود، و در این زمانه که روحانیت سبب خروج ما جوانان از دین میشوند ، شما گلی هستید که سبب شدید بیش از این امر خود را با حرف های شوری و سطحی افراد بی بوته هدر ندهم ، کاری که ۱۵ سال از جوانیم را برد.
          پاسخ:
          هوالعلیم
          جناب صدیق مکرّم وفّقه الله لمرضاته
          السّلام علیکم و رحمت الله
          از نکته سنجی و بینش ایمانی و عقلانی شما بسیار مسرور شدم و خداوند را بر وجود چنین بندگانی سپاس می گویم.
          مجملاً عرض کنم: خداوند تکلیف هر فرد را بر اساس میزان فهم و سعۀ وجودی و مدرکات خود او قرار داده است نه بیشتر! مطالبی را که در مورد حجیّت فعل ولیّ الهی عرض کرده ام تماماً صحیح و به جای خود ثابت و متقن است و هر کس باید موقعیّت خویش را در ارتباط با مطالب در نظر بگیرد و خود را گول نزند و از حقیقت فرار نکند. و نسبت به افرادی که مدّعی می باشند باید گفت:
          ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست
          عرض خود می بری و زحمت ما می داری
          جنابعالی موضع بنده را نسبت به جریانات و مسائل روز می دانید و نیازی به توضیح بیشتر نمی باشد.
          آری فعل ولیّ خدا حجّت است و لذا یک مجتهدی همچون علّامه طهرانی که در تمام نجف سخن از فضل و درایت او بود به حضرت حدّادی که یک جامع المقدمات را کامل نخوانده است می گوید: اگر این لیوان نجس باشد و شما به من امر کنید تناول کن، می کنم!! و اینکه اولیائی مثل مرحوم حدّاد مرجع مردم نمی شوند برای جلوگیری از فساد و هرج و مرج است و اینکه دکّان اهل مکر و خدعه رواج نیابد و هر شیّادی راست بنشیند و خلق را گمراه نماید ولایت فقیه همان ولایت ولیّ است که در ظاهر نیز به مقام فقاهت مطلق و اجتهادی راسخ و ممتاز رسیده باشد و در قدرت استنباط و استحصال حکم فقهی و شرعی مورد تأیید و امضاء مجتهدین مسلّم عصر باشد. و امّا اینکه بنده نقل قول کرده ام به جهت اعمال غرض ها و عنادهائی بود که بسیاری نسبت به مرحوم علّامه طهرانی رضوان الله علیه وارد می کردند. و این را بدانید که موقعیّت هر فرد به زمان حال او بستگی دارد نه گذشته او! و فردی که به خارج رفته بود رفیق و صدیق مکرّم ما دکتر سجّادی نبوده است، ایشان در زمان خود مرحوم علّامه طهرانی به جهاتی رفته بودند.
           1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...

             Skip Navigation Links.

           کلیه حقوق در انحصارپرتال متقین میباشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است

           © 2008 All rights Reserved. www.Motaghin.com


           Links | Login | SiteMap | ContactUs | Home
           عربی فارسی انگلیسی