گالری تصاویر آرشیو بانک صوت کتابخانه ارتباط با ما صفحه اصلی
  06 ربيع الأول 1444
| 2022 October 02
رهگیری سؤال پرسش و پاسخ ارسال سوال  
:کلمه کلیدی
بیشتر
:پاسخ دهنده
:گروه :تعداد نمایش در صفحه
:ترتیب نمایش :ترتیب


تعداد نتایج جستجو:10
 
پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
کد:37468/3105تاریخ پاسخ: 23 رمضان 1433 گروه: مشکلات اخلاقی و توبه
سؤال سؤال: سلام من الوده به گناه غیبت و تهمت و دروغ و ریا و چشم چرونی و بی احترامی پدرو مادر و تارک نماز و شکستن روزه عمدی وهر چه فکر کنید هستم لطفا یک برنامه و دستوری برای توبه و رویگردانی از اینها بمن بدید و از کجا عملا بفهمم که توبم قبول شده؟
پاسخ:

هوالعلیم
اگر واقعا توبه کنید خداوند قبول می‌کند به شرط این‌که تکرار نشود.

  پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
  کد:33781/1288تاریخ پاسخ: 28 رمضان 1432 گروه: مشکلات اخلاقی و توبه
  سؤال سؤال: lمن امسال به سفر حج رفتم و توبه کردم 1 چطور بفهمم که خدا توبه ی من را پذیرفته و گناهانم بخشیده شده است؟ 2 اگر گناهانم بخشیده شده است آیا خواندن نماز های قضا لازم است؟
  پاسخ:

  هو العلیم
  1ـ همین که از کار های گذشته نادم شدید دلیل بر اینست که خداوند شما را مورد عفو خویش قرار داده است
   2ـ بله نماز ها را کم کم قضا کنید.

   پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
   کد:64555/1099تاریخ پاسخ: 28 رمضان 1431 گروه: مشکلات اخلاقی و توبه
   سؤال سؤال: بسم الله الرحمن الرحيم سلام عليكم در دستورات توبه اي كه به آن شخص داده بوديد و فرموديد كه عمومي است ، دستور داده بوديد كه حتي در موارد مناسب هم به اينترنت دراين چهل روز مراجعه نشود. آيا اين مطلب شامل سايت متقين و مكتب وحي هم ميشود ؟ باتشكر فراوان.
   پاسخ:
   هوالعلیم
   خیر.
    پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
    کد:52100/660تاریخ پاسخ: 13 صفر 1431 گروه: مشکلات اخلاقی و توبه
    سؤال سؤال: باسلام.حضرت آقااین حقیر پیش از طرح سوال خود جدا از شما معذرت میخوام و امیدوارم این سوال را حمل بر رفع نیاز بنده بفرمایید. حقیر با توجه به فیلمهای مبتذلی که در گذشته دیده بوده ام و ارتباطاتی که با بعضی افراد داشته ام به همجنس بازی مبتلی بوده و متاسفانه هر بار تصمصم جدی بر ترک آن گرفتم جز مدت اندکی بیشتر نتوانستم آنرا ترک کنم و باز به انجام این گناه اقدام کرده ام.حقیر قصد داشتم برای رهایی از این مشکل به دنبال ازدواج موقت بروم ولی تاکنون اقدامی نکرده ام از شما تقاضا دارم بنده را برای رهایی از این مشکل بزرگ یاری فرمایید.
    پاسخ:
    هوالعلیم
    جنابعالی اگر بدانید که خداوند چه توفیقاتی را بواسطه انجام این عمل زشت از شما سلب می گرداند حتی فکر آنرا دیگر نخواهید کرد. راه توبه باز است عزم جدی نمایید .روزه را در ایام هفته ،هفته ای دوبار ترک نکنید ،از قرائت قرآن هر روز یک حزب غفلت نکنید.ازخوردن غذاهای محرّک چون گوشت مخصوصاً قرمز و پیاز و سیر و ادویه جات و غذاهای مقوّی خودداری کنید از خوردن غذاهای بیرون و آماده بپرهیزید. درشب بجای غذا از میوه جات استفاده کنید،به محض خطور خاطره ای خود را به کتاب و مسئلۀ دیگر سرگرم کنید. ذکر لا حول ولا قوة الا بالله دائماً مفید است.و آخرالامر برای ازدواج جداً اقدام نمائید.
     پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
     کد:18600/644تاریخ پاسخ: 13 صفر 1431 گروه: مشکلات اخلاقی و توبه
     سؤال سؤال: بسم الله الرحمن الرحیم سلام علیکم و رحمة الله متاسفانه کاهلی و جهل بنده سبب تاخیر در ارسال این نامه شد.حقیر چندی پیش از شما طلب ارشاد کرده بودم و شما منت نهاده و در نامه(18907)مورخه27ربیع الاول1430به این حقیر اوامری فرمودید.حقیر گرچه مدعی جامه عمل پوشاندن به منویات در این دستورات ندارم ولی طالب ادامه ارشادات از حضرت عالی میباشم. خطورات بدم خیلی بهتر شده و گاها حالاتی توحیدی بهم دست میدهد که همه چیز را از غیر خود میدانم و بالکل علاقه ام در حشر و نشر با مردم ولو ابرارشان کم شده گرچه بسیار حساس شده ام و نسبت به برخی رفقا و در مواردی غیر رفقا احساس محبت بسیار شدید میکنم. هنوز مملو از پستی و ناجوانمردی و راحت طلبی و خود پرستی و .........میباشم.احساس میکنم در حد زیادی فرعونیتم افزایش یافته. امید وارم حقیر زیاد باعث تکدر خاطر شما نشده باشم. از صمیم قلب باریتان آرزوی موفقیت و سلامتی را دارم.
     پاسخ:
     هوالعلیم
     به ادامه مطالب و استمرار آن قیام فرمائید.
      پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
      کد:56565/635تاریخ پاسخ: 13 صفر 1431 گروه: مشکلات اخلاقی و توبه
      سؤال سؤال: بسم الله الرحمن الرحیم با عرض سلام خدمت آقای طهرانی بدون مقدمه:ای نجانب فرئی هستم اهل گناه (بیشتر در زمینه شهوات و نگاه به نا محرم و کارهایی که از گفتن آن شرم دارم). ذهنم همیشه در گیر توهمات و تخیلات چه شهوانی و چه غیره هر بار که از گناه توبه می کنم تا مدتی ترک می شود ولی باز شروع می شود. 2در ابتدای آشنایی با راه سلوک جدیت و شوقی داشتم ولی الان اون مبانی کلی که به کنار رفته به جاش یک سری توهمات و تخیلات جایگزین شده همه این ها را گفتم تا حرف آخر را از شما شنیده و من راهنمایی کنید ببخشید که مزاحمتان شدم . من را دعا کنید متشکرم
      پاسخ:
      هوالعلیم

      بنده پاسخ این سوال را داده ام.

      سوالات مرتبط با این سوال

       پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
       کد:12836/211تاریخ پاسخ: گروه: مشکلات اخلاقی و توبه
       سؤال سؤال: با عرض سلام. با این وضع ناهنجار و اسف بار بی حجابی و بد حجابی در شهر تهران و وجود انواع وسایل گمراه کننده ، چگونه می توانیم چشمان خود را کنترل کرده و گناه نکنیم و خویشتن دار باشیم خواهشمندم راهکار مناسبی در اختیار من قرار دهید
       پاسخ:

       هو العالم

       مثلی است معروف که گفته اند : خواستن و توانستن.

       این توصیفی که شما از موقعیت طهران و نیز از برخی شهرها دارید بیش از آنچه ما در زمان شاه شاهد بودیم نیست. توسعه فحشا و فسادِ ظاهر در زمان سابق قابل مقایسه با زمان حاضر نیست. در همان زمان ما زندگی می کردیم و برحسب استطاعت به تکالیف التزام داشتیم.

       انسان برتر از شرائط و اقتضائات محیط و اطراف است ، واگر بخواهد می تواند خود را از تأثیرات سوء محیط محفوظ بدارد.

       اگر مانسبت به عواقب سوء و نتایج بی مبالاتیها مطلع و آگاه بودیم هیچگاه خود را در معرض و مرآی امور خلاف و انحراف قرار نمی دادیم.

       بزرگان اهل معرفت پیوسته امر به مراقبت برای سالک در هر شرائط و هر لحظه می نمودند و او را متوجه سرمایه از دست رفته و غیر قابل بازگشت نسبت به اهمال و سهل انگاری در این مسئله می نمودند.

        پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
        کد:28934/363تاریخ پاسخ: گروه: مشکلات اخلاقی و توبه
        سؤال سؤال: آیا دستورالعمل استغفار جنبه ی عمومی دارد؟استغفار روزهای بعد هم باید در سجده باشد؟روز اول عمل جمعه باید باشد؟نماز توبه هم در جمعه هست؟
        پاسخ:
        هوالعلیم

        استغفار به معنای طلب و در خواست بخشش و محو گناهان از خدای متعال و اراده بر عدم تکرار آنها در آینده می باشد.بنابراین هر کسی که اراده بر حرکت و سیر در مسیر تعالی و ترقّی و سلوک الی الله را دارد حتماً باید به چنین کاری اقدام نماید، و این دستور العمل برای عموم افراد می باشد.

        مشاهده دستورات

         پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
         کد:94922/344تاریخ پاسخ: گروه: مشکلات اخلاقی و توبه
         سؤال سؤال: سلام علیکم لطفا بفرمایید ان 10 موردی که در پاسخ سوال برای توبه فرمودید(غسل توبه نماز استخاره 40 روز 500مرتبه استغفر الله گفتن و...) مختص ان شخص بوده یا ما نیز می توانیم به این شکل عمل کنیم.
         پاسخ:
         هوالعلیم

         این دستوری است که بزرگان برای هرکسی که به دنبال تغییر و تحول اساسی در امور زندگی خود است اجازه فرموده اند.

         مشاهده دستورات

          پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
          کد:18907/323تاریخ پاسخ: 10 ربیع الاول 1430 گروه: مشکلات اخلاقی و توبه
          سؤال سؤال: بسم الله الرحمن الرحيم سلام عليكم اين وجود وجودي پركثافت است.فكرها همه شهواني است و گويي عادت كرده هر نعمتي را به كثافت تبديل كند.و از كودكي اينگونه بودم.بدبيني نسبت به خدا يك طرف بي ادبي نسبت به همه يك طرف شهوت و عناد و جمود در برابر حق و حالت ترس و اضطراب و پرخاشگري و.......از طرف ديگر تازه با همه اين احوالات با كوچكترين توفيق خود را از خدا هم بالاتر دانسته فرياد:اين منم طاوس علين شده سر ميدهد!آدمي كمرو در امر دينم و تنبل.تازه چون در كودكي مورد آزار قرار گرفته ام دچار بيماري ابنه{گرايش به مفعوليتم}گاها هستم.و از نظر گرايش شهوي هم به هر دو جنس گرايش دارم.حرافي و چيزهاي ديگه كه بگذريم بيشتر ندانستن تكليف و عناد در پذدرش اذيتم ميكند.چاره اي جز گفتن نداشتم وگمان نبريد از گفتن اين مطالب لذت ميبرم. چه كنم!؟ ب:آيا راهي وجود دارد كه بتوانم جواب سوالاتم را زودتر گيرم؟با تشكر خدانگهدار.
          پاسخ:

          هو العالم

          نفس انسان در دو حیثیت فاعلی و قابلی دائماً در حرکت و جنبش است، از جهت قابلی نسبت به عوامل موثّر صورتهای پی در پی می پذیرد وچه بسا تکرار این صورتها در نفس بصورت امری ثابت و مستحکم در خواهد آمد و از جهت حیثیت فاعلی بر اساس ملکات و صفات و غرائز و صور تثبیت شده به انجام افعال و اعمال خارجی اقدام می نماید.

          بدیهی است نفسی که در مدتی مدید تحت شرائط نامناسب در تخیلات و وساوس قرار گرفته است انتظار اصلاح یک شبه از او نمی توان داشت.

          بنابراین باید با نیتی خالص و عزمی متین و همتی عالی با استمداد از الطاف الهی و عنایات صاحب ولایت کلیه ارواحنا فداه نسبت به ترک این گناه اقدام فرمایید:

          1 غسل توبه صبح روز جمعه همراه با نیت غسل جمعه.

          2 دو رکعت نماز پس از نماز صبح به نیت نماز استخاره و توبه و پس از آن سر به سجده گذارد ،صد مرتبه می گوید استغفرالله ربی و اتوب الیه و نسبت به هر لغزش و خطائی که تا کنون سرزده است جداً از خداوند طلب مغفرت کنید و بنا را بر عدم تکرار در آینده بگذارید .

          3 تا چهل روز ، روزی 500 بار همین ذکر (استغفرالله ربی و اتوب الیه) را انجام دهید.

          4 از مراجعه به اینترنت حتی برای امور و موارد مناسب جداً خودداری کنید، و نیز از هرگونه تخیّل و ارتباطی که می تواند موجب تجدّد تخیلات گردد ، پرهیز نمایید.

          5 قرائت قرآن روزی یک حزب را ترک نکنید.

          6 دائم الوضو باشید و نسبت به قیام قبل الفجر و نماز شب اهتمام ورزید.

          7 تصورکنید که فقط یک روز از عمر شما باقی مانده است و پس از گذشت آن روز، خداوند یک روز دیگر، عمر شما را تمدید کرده است .هیچگاه تصور نکنید که تا یک هفته یا بیشتر زنده خواهید ماند.(نسبت به این نکته خیلی دقت کنید).

          8 مطالعه کتب حضرت والد ر ا بر خود فرض نمائید، روزی حداقل یک ساعت.

          9 به مجرد خطور امری نامناسب فوراً خود را به مسأله ای که موجب انصراف شود مشغول کنید و اذکار توحیدیه در این مسأله می توانند مفید باشند.

          10 مراقبه از اول برخاستن از خواب تا شب هنگام خواب نصب العین خویش قرار دهید.

          11 انشاءالله موفق خواهید بود.

           1

             Skip Navigation Links.

           کلیه حقوق در انحصارپرتال متقین میباشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است

           © 2008 All rights Reserved. www.Motaghin.com


           Links | Login | SiteMap | ContactUs | Home
           عربی فارسی انگلیسی