گالری تصاویر آرشیو بانک صوت کتابخانه ارتباط با ما صفحه اصلی
  30 صفر 1444
| 2022 September 26
رهگیری سؤال پرسش و پاسخ ارسال سوال  
:کلمه کلیدی
بیشتر
:پاسخ دهنده
:گروه :تعداد نمایش در صفحه
:ترتیب نمایش :ترتیب


تعداد نتایج جستجو:7
 
پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
کد:64284/2072تاریخ پاسخ: گروه: دعا
سؤال سؤال: بسم الله الرحمن الرحيم سلام عليكم.تقاضا مندم درباره اينفقره از دعاي شريف امام موسي كاظم عليه السلام .توضيح بفرماييد اللهم اني اطعتك في احب الاشياءاليك و هو توحيد و لم اعصك في ابغض الاشياءاليك و هو الكفر فاغفر لي ما بينهما يا من اليه مفري امني مما فزعت منه اليك...به خصوص قسمت (في ما بينهما)
پاسخ:

هوالعلیم
یعنی در مراتب مختلف شرک مرا مورد عفو خود قرار ده، زیرا هنوز به مرتبه‌ی توحید نرسیده‌ام.

  پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
  کد:87107/437تاریخ پاسخ: گروه: دعا
  سؤال سؤال: به خاطر دارم که در يکي از مجالس شرح دعاي ابوحمزه ، دعايي جهت ثبوت ايمان ذکر گرديد تقاضا دارم نام دعا و کتابي که دعا در آن مذکور است ذکر فرماييد ؟
  پاسخ:

  هو العالم

  دعاء شب بیست و سوّم ماه مبارک رمضان است که در ضمن آن است: «وَ أن تَهَبَ لی یَقیناً تُباشِرُ بِه قَلبی »

   پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
   کد:83880/196تاریخ پاسخ: گروه: دعا
   سؤال سؤال: معني جمله ي زير را خواستم بدانم "حبطت اعمالهم به اي ذنب " متشكرم
   پاسخ:

   هو العاام

   حبط به معنای نیستی و نابودی است بدین لحاظ که هر عملیکه از انسان سرزند چه خوب و چه ناپسند یک اثر خارجی و ناپسند دارد و یک اثر نفسی و روحی که آن اثر در صورت عدم وجود مزیل(زائل کننده) همچنان در نفس باقی خواهد ماند و جزئی از وجود آدمی خواهد شد مانند اعضاء و جوارح،که اعضاء وجودی بدن انسان می باشند و در صورتی که فعل نیک از انسان صادر شود آن اثر مترتب بر آن همچنان در نفس می ماند تا وقتیکه فعل گناهی را مرتکب نشود که در این صورت آن نیز ازبین خواهد رفت به این زوال گویند حبط عمل. البته باید در نظر داشت که بعضی از گناهان این چنین تاثیری دارند نه همه آنها.

    پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
    کد:46699/435تاریخ پاسخ: گروه: دعا
    سؤال سؤال: با سلام لطفاً ،متن کامل دعایی که اول آن با اللهم ارزقنی حبک شروع می شود.ودر کتاب الله شناسی مرحوم حضرت علامه می فرمایند که کل آن در کتاب بحرالمعارف است را بفرمایید.
    پاسخ:

    هو العالم

    با کمی تفحص می توانید آنرا بیابید، کوشش برای معارف الهیّه رضا و خشنودی پروردگارست و اجر و پاداش را به دنبال دارد.

     پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
     کد:25264/436تاریخ پاسخ: گروه: دعا
     سؤال سؤال: من و همسرم هیچ مشکلی نداریم اما بچه دار نشدیم لطفا دعا فرمایید. آیا ذکز یا دعای خاصی در این زمینه هست؟
     پاسخ:

     هو العالم

     با توکل بر خدای متعال آنچه خیر و مصلحت اوست را برای خود اختیار نمائید.

      پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
      کد:60010/301تاریخ پاسخ: 10 ربیع الاول 1430 گروه: دعا
      سؤال سؤال: سلام الله علیک یا عبد الله الذی قدجعل اوقاته لهدایة العباد و ارشاد الأصحاب . آقا حقیر 18 سال سن دارم.حقیر دانشجو علوم قرآن و حدیث هستم . 1. خواستم بدانم شما که در این سن بودید حضرت علامه بیسترین توجه را برای شما به چه چیز می دادند و شما و سائر اخوانکم را به چه چیزی بیشتر سفارش می کردند ؟ 2. در یکی از جُنگ ها که عنوانش"" کتب مصنفه بنده حقیر سید محمد حسین حسینی طهرانی"" بود خودم دیدم نوشته بود کتاب حج به زبان فارسی با اسلوب بدیع . چه طور است که شما می فرمائید چنین کتابی ایشان ندارند؟؟؟ 3. در این سن بهتر است چه کتبی را مطالعه نمایم ؟
      پاسخ:

      هوالعلیم

      نسبت به سوال اول عرض می کنم : مرحوم والد ما رضوان الله علیه چه در آن سن و سال و چه پس از آن دائماً ما را به متابعت از حق درهر حال و هر شرایط سفارش می کردند و می فرمودند: حرکت در غیر این سیر که سیر اولیای الهی است جز خسران و هلاکت چیزی نصیب انسان نخواهد شد.ایشان پیوسته ما را به سیر و حرکت در مکتب عرفای الهی که خود در این مسأله نشو ونما یافته بودند سفارش می کردند واز غلبه هوی و هوس بر نفس آدمی بر حذر می داشتند و بطور مستمر ما را سفارش به مطالعه کتب خویش می فرمودند.

      و اما راجع به سوال دوم ، بنده چنین کتابی از مرحوم والد سراغ ندارم ولی نمی توانم بگویم که وجود ندارد. شاید منظور ایشان این بوده است که برخی از نوشتجات خود را که در این زمینه بطور پراکنده فراهم شده است ، جمع آوری کنند و بصورت کتاب و جزوه ای مستقل در آورند. بنده اطلاعی ندارم.

      و بهترین مطالعه برای شما تأمل و دقت در مطالب و مبانی ایشان است

       پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
       کد:70481/164تاریخ پاسخ: 17 ذوالحجه 1429 گروه: دعا
       سؤال سؤال: با سلام خدمت شما ، خواهشمند است افعال يا كارهائي كه رزق را زياد مي‌كند را بگوئيد ضمناً ادعيه در اين زمينه را هم بفرمائيد. با تشكر فراوان
       پاسخ:

       هو العالم زیادی رزق و قلّت آن در صورتی موجب خیر و عافیت است که صلاح بنده در همان میزان مقدّر و مکتوب قرار گرفته باشد. و الا صرف زیادی رزق بدون جهت خیر و صلاح نه تنها مفید نیست بلکه چه بسا موجب غفلت و انانیّت و توغل در کثرات و بالنّتیجه دوری از رحمت و لطف پروردگار است.


       بنابراین خوب است انسان از خداوند در همه حال عافیت را بخواهد و صلاح خود را و بجای خواست و میل به این امور اختیار خود را به خدا بسپارد و اراده او را بر اراده خود ترجیح دهد. و بداند رزق های مادّی چه کم و یا زیاد چند روزی بیشتر دوام ندارد و آنچه برای انسان ابدیّت دارد و با او خواهد بود رزق های معنوی و روحی است. بنابراین هیچگاه بزرگان دستوراتی برای زیادی رزق به شاگردانشان نمی دادند، گر چه در این قضیه مطالبی وجود دارد و دستوراتی یافت می شود.

        1

          Skip Navigation Links.

        کلیه حقوق در انحصارپرتال متقین میباشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است

        © 2008 All rights Reserved. www.Motaghin.com


        Links | Login | SiteMap | ContactUs | Home
        عربی فارسی انگلیسی