گالری تصاویر آرشیو بانک صوت کتابخانه ارتباط با ما صفحه اصلی
  10 جمادى الأولى 1444
| 2022 December 04
رهگیری سؤال پرسش و پاسخ ارسال سوال  
:کلمه کلیدی
بیشتر
:پاسخ دهنده
:گروه :تعداد نمایش در صفحه
:ترتیب نمایش :ترتیب


تعداد نتایج جستجو:3
 
پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
کد:98300/1090تاریخ پاسخ: 24 رمضان 1431 گروه: نبوت
سؤال سؤال: بسم الله الرحمن الرحيم سلام عليكم چرا با آنكه توبه ي حضرت آدم عليه السلام پذيرفته شد، ديگر خداوند ايشان را به بهشت بازنگرداند؟مگر انسانِ توبه كرده مثل اين نميماند كه اصلا خلافي مرتكب نشده؟پس چرا ايشان به بهشت بازنگشتند؟باتشكرفراوان.
پاسخ:
هوالعلیم
آنها توبه را در روی زمین انجام دادند ، نه در آن بهشتی که قبلاً در آن مستقر بودند زیر آن بهشت ، بهشت ملکوتی بوده است نه ملکی و طبعی.
  پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
  کد:46234/795تاریخ پاسخ: 10 ربیع الثانی 1431 گروه: نبوت
  سؤال سؤال: سلام علیکم آیا افعال پیامبر عظیم الشأن اسلام صلی الله علیه و آله و سلم هم وحی یوحی است یا اینکه فقط اقوال آن بزرگوار وحی یوحی است؟لطفا تبیین بفرمائید. با تشکر از حضرت آیت الله حسینی طهرانی دام ظله و سایت وزین متقین
  پاسخ:
  هوالعلیم
  شرح مستوفای این مطلب در کتاب افق وحی آمده است. مجمل سخن اینکه فردی مانند رسول خدا صلی الـله علیه و آله و سلم که وجودش فانی در ذات حق گشته است دیگر چه فرقی بین کلام و کردار او می توان یافت ؟ البته در این باب مسئله قرآن متفاوت است.
   پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
   کد:73107/414تاریخ پاسخ: گروه: نبوت
   سؤال سؤال: با سلام . سوال بنده درمورد رفتن حضرت جبرئیل و میکائیل علیهماالسلام به خانه حضرت ابراهیم علیه السلام است . با اینکه حضرت ابراهیم علیه السلام در سنین کهولت بودند و دارای مقام امامت (که در روایتی کره زمین و درون آن برای ایشان کاملا ظاهر بود) چطور آندو بزرگوار را نشناختند؟(حداقل نور صورت آندو را که میتوانستند ببینند که از آندو نترسند) و همچنین حضرت لوط علیه السلام و اینگونه موارد . سوال دومم هم این است که آیا مقام و منزلت بعضی از اولیاء از پیامبران (حتی ییامبران اولوالعزم ) بالاتر بوده و است؟ سوال سوم التماس دعا است . موفق باشید یا حق .
   پاسخ:

   هوالعلیم

   حضرت ابراهیم و لوط و سایر انبیاء و اولیای الهی ملائکه را تشخیص می دهند، مگر در مواردی خاص، مانند داستان حضرت داوود علیه السلام که آن پیامبر در عالم مثال اعظم مطلب برایش واضح و آشکار نشده باشد و ترسی که برای حضرت ابراهیم علیه السلام حاصل شد،نه از عدم شناخت آنها بوده است واقعاً، بلکه چون آنها را به صورت انسان مشاهده کرد احساس کرد که آنها مانند سایر افراد می باشند . باید به این نکته توجه کرد که علم ولیّ خدا نسبت به حوادث و جریانات در اختیار خود اوست اگر بخواهد اطلاع می یابد واگر نخواهد در باطن نفس و ضمیر او قرار می گیرد و هر وقت بخواهد آنرا به مرتبه ظهور نفسانی در می آورد. در داستان این دو بزرگوار کشف علم باطنی نسبت به فرشته بودن آنها ابتداءاً ،نبوده است بلکه پس از مدت زمانی صورت گرفته است واینکه آنها گفتند : ما رسول پروردگاریم ، همین کشف باطن پیامبران الهی است .

    1

      Skip Navigation Links.

    کلیه حقوق در انحصارپرتال متقین میباشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است

    © 2008 All rights Reserved. www.Motaghin.com


    Links | Login | SiteMap | ContactUs | Home
    عربی فارسی انگلیسی