گالری تصاویر آرشیو بانک صوت کتابخانه ارتباط با ما صفحه اصلی
  10 جمادى الأولى 1444
| 2022 December 04
رهگیری سؤال پرسش و پاسخ ارسال سوال  
:کلمه کلیدی
بیشتر
:پاسخ دهنده
:گروه :تعداد نمایش در صفحه
:ترتیب نمایش :ترتیب


تعداد نتایج جستجو:4
 
پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
کد:47843/410تاریخ پاسخ: گروه: ادعاهای باطل
سؤال سؤال: بعضا دیده می شود عده ای مدعی می شوند که علوم طبیعه و ماورائ طبیعه را در خواب و عوالم مختلف در زمان کوتاه از ائمه خصوصا علی بن ابی طالب می آموزند . و اعلام فیض می نمایند . در این خصوص شبه توضیح فرمایید . جایگاه این ادعا ها چیست؟
پاسخ:

هوالعلیم

بسیاری از این مطالب و ادّعاها خلاف واقع و در حقیقت ارتباط با نفوس خبیثه است و افراد خبیر متوجه این مسئله خواهند شد و چه بسا افراد عادی حتّی اهل علم به هر مرتبه که رسیده باشند نمی توانند حقیقت مطلب را کشف کنند بنابراین لازم است با احتیاط انسان برخورد کند

  پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
  کد:10862/430تاریخ پاسخ: گروه: ادعاهای باطل
  سؤال سؤال: مدتی است فردی در عراق مدعی شده که سید یمانی و نایب امام زمان (عج) است و به نام سيد احمد الحسن يماني مي باشد و ايشان مستندا" طبق احاديث و وصيت رسول(ص) خود را اثبات مي كند و کراماتی از او نقل شده است بالاخص از لحاظ علمی و تأویل قرآن، پیشگویی آینده و خواندن اندیشه افراد و درمان بیماریهای سرطانی... تاچه حد باید به این مطالب اعتنا شود؟ او حتی از تمام مخالفان تقاضای مناظره و يا مباهله کرده، وظیفه ما چیست؟ خواهشمند است بررسي جدي بفرماييد ريرا كه من در حال مناظره ومباحثه با يكي از پيروان وي ميباشم.
  پاسخ:

  هو العالم

  تا کنون افراد بسیاری آمده اند و از این قبیل دعوت ها بعمل آورده اند و آنها هم دارای بعضی از حالات غیر عادی چون شفای بعضی از بیماران بوده اند، و یا نسبت به آینده پیشگوئیهایی کرده اند و بعد معلوم شده است که تمامی کاذب و مدّعی بیش نبوده اند. و در همین عراق نیز خیلیها چنین ادّعائی کرده اند و مدّتها بعد حال و وضع آنها بر همگان روشن شده است. مطلبی که باید دقّت نمود صرف نظر از کذب و صدق مسئله اینست که بر فرض صادق بودن او چه دلیلی بر اطاعت و انقیاد از او هست؟ متابعت از فرد مشکوک بدون حجّت و دلیل شرعی قطعاً حرام است، گر چه او خود امام زمان علیه السّلام باشد. 1 آیا با صرف شفا دادن و یا پیشگوئی و نظائر آن حجّت شرعی و تکلیف الهی برای انسان منجّز می شود؟ 2 آیا ایشان تمام امراض و گرفتاریها را بطور قطعی شفا و بهبود می بخشد؟ اگر اینطور است که دیگر باید بیمارستانها و مطب اطبّاء در سراسر دنیا بسته شود؟ 3 آیا پیشگوئیهای ایشان نسبت به حوادث گذشته نیز صادق است؟ 4 آیا از معارف الهیّه و حقائق توحید چیزی می داند؟ و این مطلب مهمتر از همه اینهاست. الآن افراد بسیاری مدّعی همان سیّد یمانی بودن هستند و هر کدام برای خود ادلّه ای ذکر می کنند و امّا پاسخ صریح و روشن اینکه تا از ناحیه خود امام علیه السّلام دلیل قاطع و غیر قابل تردید بر اطاعت از فردی نرسد انقیاد و پیروی از او موجب هلاکت و دخول در آتش است.

   پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
   کد:17119/429تاریخ پاسخ: گروه: ادعاهای باطل
   سؤال سؤال: حقیر می خواستم بدانم چرا برخی از علما و غیر علما دعوی باطل دارند و با نشان دادن در باغ سبز به قول مرحوم حداد رحمت خدا بر او باد، مردم را به دور خود جمع می کنند؟ والسلام علیکم و رحمة الله
   پاسخ:

   اين مسئله اختصاص به زمان فعلي ندارد بلكه پيوسته در طول تاريخ عدّه‌اي به نفاق و دروغ مدّعي مسئوليّت و رسالتي بودند كه خود فاقد شرائط تبليغ آن بودند و نه تنها در سلسله عرفان و سلوك بلكه در سایر عرصه‌هاي تبليغاتي ديني نيز چنين بوده است. مگر ما كم مدّعيان فقه و فقاهت داشتيم كه در طول تاريخ چه بر سر اسلام و مسلمين آوردند و با باصطلاح در باغ سبز نشان دادن به مردم خلق متحيّر را بسمت و سوي خود و منافع و اغراض و منويّات دنيائي و نفساني مي كشاندند، اينهمه دروغ پردازان و جعل كنندگان خبر و حديث امثال ابوهريره و سمرة بن جندب كه پايه‌هاي حكومت جائرانه خلفاء و حكّام بر دروغ پردازاي آنان استوار گشت و اينهمه از علماء اهل سنّت كه موجب بقاء و استمرار نظام‌هاي مستبدّانه گشتند مگر جز اين بود كه با دستاويز قراردادن جاذبه‌ها و امور اغفالگر مردم را بسمت خواسته‌هاي نامشروع خود كشاندند. ناگفته نماند كه هميشه هر دعوي باطل و ادّعاي نفساني و شيطاني در پشت يك انگيزه خير و ظاهر الصلاح و وجهه حق خود را مخفي و مستور مي‌نمايد تا چهره نفاق وباطن مكر و حيله او براي مردم فاش نگردد و آن چهره موجّه و ظاهرالصّلاح را وسيله ارتزاق و استمرار بقاي خويش قرار مي دهد. از زمان خلقت آدم تا نبيّ خاتم اين چنين بوده است و از زمان پيامبر اكرم صلّي اللـه عليه و آله و سلّم تاكنون و پس از اين نيز چنين خواهد بود. مسئله عرفان نيز از اين مرام مستثني نبوده است. پيوسته افرادي بوده‌اند و خواهند بود كه با طرح حكايات و بيان نكات و ظرائف و حالات بزرگان و امور غير عادي و كرامات و روايات وارده در مسائل اخلاقي و عرفاني و اقدام به جلسات و انتساب به بزرگان و دعوي تَتَلمُذ و شاگردي نزد آنان مردم ساده لوح و بي خبر را به دور خود جمع مي‌نمايند و از حضور آنان جهت بقاء حیات دنیوی و ارضاء لذائذ نفسانی و شیطانی خود بهره می گیرند و تمام این قضیه برانگیخته از هواي نفس و اميال شيطاني آنان مي‌باشد و تا نفس و نفسانيّات باقي است اين سيره و روش برقرار مي‌باشد. مهم اينست كه هركس مسئول رفتار و گفتار خويش است و بايد پا را فراتر از حدّ خود نگذارد و به فرمايش مولاي متقيان اميرالمؤمنين عليه‌السّلام : «رحم الله من عرف قدره» موجب گرفتاري و هلاكت ديگران و خسران و بدبختي خود نشود.

    پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
    کد:61866/428تاریخ پاسخ: گروه: ادعاهای باطل
    سؤال سؤال: محضر استاد سید محسن تهرانی با سلام و احترام در یکی از سخنرانیهای شرح حدیث شریف بصری بنده فکر می کنم جنابعالی به طور غیر مستقیم فعالیت های علامه میر جهانی را زیر سوال بردید خصوصا در خصوص داشتن علم کیمیا و تهیه کتاب نوائب الدهور در این خصوص بنده خواهان شنیدن نظرات جنابعالی هستم.
    پاسخ:

    هو العالم

    بنده چنانچه مستحضرید از شخص خاصّی اسم نبردم و معمولاً اسم نمی برم نظیر این افراد بسیار هستند انسان همیشه باید از مطلب به مطلوب برسد و بدنبال این نباشد که مصداق چه کسی و چه موردی هست، دنبال این مسئله رفتن چندان برای انسان نیست. بزرگان و اولیای الهی همیشه آن قسم اوّل را توصیه و ترغیب می فرمودند. تعیین مصداق و مشخّص کردن فرد خاص بطور کلّی صحیح نیست. بلی آنچه در سخنرانی راجع به اخبار افرادی درباره ظهور حضرت ولیعصر أرواحنا فداه و تاریخ آن و علامات آن شنیده اید همه صحیح و منطبق با واقع است و این بنده فقط اشاراتی به بعضی از سخنان داشته ام و همه مطالب را نگفتم، انسان باید از این مطالب راه خود را پیدا کند و صراط مستقیم و منهج و ممشای مکتب اهل بیت علیهم السّلام را باز شناسد و از بین راه های مختلف و مکاتب گوناگون آنرا که مرضی و مختار اولیاء الهی و عرفاء بالله است انتخاب کند. انشاءالله موفق باشید.

     1

       Skip Navigation Links.

     کلیه حقوق در انحصارپرتال متقین میباشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است

     © 2008 All rights Reserved. www.Motaghin.com


     Links | Login | SiteMap | ContactUs | Home
     عربی فارسی انگلیسی