گالری تصاویر آرشیو بانک صوت کتابخانه ارتباط با ما صفحه اصلی
  15 ذو القعدة 1444
| 2023 June 04
رهگیری سؤال پرسش و پاسخ ارسال سوال  
:کلمه کلیدی
بیشتر
:پاسخ دهنده
:گروه :تعداد نمایش در صفحه
:ترتیب نمایش :ترتیب


تعداد نتایج جستجو:2319
 
پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
کد:61634/6003تاریخ پاسخ: 17 جمادی الاول 1436 گروه: دسته بندی نشده
سؤال سؤال: بسم الله الرحمن الرحیم سلام علیم با توجه به اینکه اسب امام حسین علیه السلام در روز عاشورا بعد از شهادت حضرت سیدالشهدا علیه السلام صورت خود را به خون حضرت خضاب کرد سپس به سمت خیمه ها آمد و اهل بیت هر کدام به زبان خود با این حیوان صبحت کردند سپس حیوان به پشت خیمه ها رفت آنقدر سر خود را به زمین کوبید تا جان داد. سوال بنده اینست که چطور این اسب به این معرفت رسیده ولی اسبهای دیگر حاضر شدند بعد از اینکه پیکر حضرت روی زمین بود به روی حضرت بتازند؟ اگر حیوانات عقل و شعور ندارند چرا باید یک سری به این معرفت برسند ولی یک سری نرسند؟ آیا حیوانات چون ارده ندارند مطیع مشیت الهی هستند؟ آیا حیوانات مانند اجنه دارای دو گروه هستند؟ ممنونم وقت گرامیتان را برای پاسخ به این سوالات گذاشته اید تشکر خدا قوت
پاسخ:
هوالعلیم
در این مورد خود اراده امام علیه السّلام دخیل بوده است بدین معنی که گرچه حیوانات امام را می شناسند ولی خود امام نمی گذارد که آنها برخلاف جریان ظاهر عمل نمایند.
  پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
  کد:29834/6006تاریخ پاسخ: 17 جمادی الاول 1436 گروه: دسته بندی نشده
  سؤال سؤال: با سلام وخسته نباشيد آيا ذكر يونسيه كه در سجده قرائت مي شود بايستي بر روي مهر باشد يا بر روي فرش يا پارچه هم سجدگاه را مي توان گذاشت؟ بهترين زمان براي قرائت نماز شب چه موقع است؟ با تشكر
  پاسخ:
  هوالعلیم
  1 بهتر است روی مهر باشد.
  2 یک ساعت قبل از فجر
   پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
   کد:61003/6009تاریخ پاسخ: 17 جمادی الاول 1436 گروه: دسته بندی نشده
   سؤال سؤال: سلام .باتوجه به یافته های پزشکی مبنی بر ژنتیکی بودن همجنسگرایی وبی اختیار بودن شخص درهمجنسگرایی آبا انجام آن گناه است؟
   پاسخ:
   هوالعلیم
   این مسئله نیاز به یک بررسی جامع جهت تشخیص جنسیّت در فرد دارد و به صرف گرایش به جنس موافق نمی توان حکم به وجود جنسیّت مخالف در این شخص نمود. چه بسا فردی که بواسطۀ بعضی از بیماریهای روحی و یا اعتیاد به این آلودگی گمان می برد که دارای جنسیّتی مخالف است. بنابراین تا احراز این مسئله، انجام عمل خلاف، گناه محسوب می شود.
    پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
    کد:42052/6013تاریخ پاسخ: 17 جمادی الاول 1436 گروه: دسته بندی نشده
    سؤال سؤال: در کتاب عرفان عملی در اسلام (دکتر یحیی یثربی )که کتاب درسی دانشگاه نیز می باشد مطلبی به شرح ذیل نقل شده است ((ابوعبید بسری می گفت: خدای بزرگ بندگانی دارد که از یافته های پایانی سیر و سلوک چیزهایی در همان مراحل آغازین کار به آن ها نشان می دهد)) عرفان عملی در اسلام. دکتر یحیی یثربی .ص111. سوال بنده این است که آیا ممکن است یک سالک که تازه در مرحله یقظه است تجربه مراحل فنا و توحید را داشته باشد؟ و ایا این حالت برای عموم سالکان است یا افرادی خاص؟و کلا سالکی که از اول چنین تجاربی را کسب میکند چرا باید دوباره از منزل اول شروع به حرکت کند؟
    پاسخ:
    هوالعلیم
    البتّه در بعضی از افراد ابتدای سیر آنان با برخی از تجلّیات و ظهور و بروز حالات و جذبه های روحی همراه می باشد که این مسئله با آنجه در نهایت سیر برای ایشان پیش می آید تفاوت دارد.
     پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
     کد:55894/6014تاریخ پاسخ: 17 جمادی الاول 1436 گروه: دسته بندی نشده
     سؤال سؤال: سلام در زندگی نامه بزرگانی مانند ایت الله بهجت می خوانیم که ایشان حتی در سنین کودکی و قبل از بلوغ هم دارای مکاشفاتی بوده اند آیا این مسایل به این معناست که این بزرگواران از سنین کودکی و مثلا در سن 10 12 سالگی به مقامات عرفانی رسیده بودند؟ و این عنایات خاصه به برخی افراد چه دلیلی میتواند داشته باشد؟
     پاسخ:
     هوالعلیم
     مقصود، مکاشفات معنوی و در مراتب عالیه از معرفت نبوده است بلکه حالاتی شبیه رؤیا که برای همه افراد حاصل می شود.
      پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
      کد:90995/6016تاریخ پاسخ: 17 جمادی الاول 1436 گروه: دسته بندی نشده
      سؤال سؤال: سلام علیکم خدمت استاد محترم حاج سید محمد محسن حسینی طهرانی.... 1.نظر حضرتعالی در مورد امام جماعت بودن زن چیست؟آیا جایز است به امامت خانم اقتدا کرد؟ 2.نظر شما در مورد این اشخاص چیست؟عطار نیشابوری، حافظ، مولوی آیا این اشخاص اولیاء خدا بودند؟ اگر بله آیا مدرک و یا سندی هست که اینها اولیاء خدا باشند؟چون اکثرا میگویند صوفی مسلک بودند و به چه صورت میتوان عارف بودن این بزرگان را اثبات کرد؟ 3.آیا حضرت قاسم بن حسن علیه السلام در واقعه کربلا ازدواج کرده بودند؟با ذکر سند 4.لطفا یک کتاب مقتل کامل به بنده معرفی بفرمایید. 5.آیا دعای ناد علی سندیت دارد؟و صادره از معصوم علیه السلام است؟ 6.آیا حدیث کساء به این شکلی که در مفاتیح است سندیت دارد؟ 7.آیا دختر و پسری که قصد ازدواج دارند میتوانند برای مدتی صیغه محرمیت بخوانند که در رفت و آمد و بیرون رفتن معذب نباشند و نسبت به هم شناخت بیشتری داشته باشند؟نظر حضرتعالی در اینباره چیست؟ 8.آیا خواستگارانی که می آیند و ما با آنها صحبت میکنیم و بعد به نتیجه ای نمیرسیم آیا از لحاظ محرم و نامحرم تاثیر سوء خود را روی این دختر دارد؟ 9.نظر شما در مورد اهداء عضو چیست؟ آیا کار پسندیده ایست که کارت اهداء عضو داشته باشیم؟ 10.مگر نه این است که سیگار کشیدن حرام است؟پس چطور آقای قاضی و علامه طباطبائی و سید احمد کربلایی سیگار و قلیان میکشیدند؟(نوشته شده در کتاب مهر تابناک) با عرض تشکر و التماس دعای فراوان.....
      پاسخ:
      هوالعلیم
      1 امامت جماعت زن برای زن جائز است نه برای مرد.
      2 آری قطعا از اولیای الهی بودند بدون شک و شبهه و سند این مطلب خود نوشتجات آنهاست.
      3 خیر ازدواج نکرده اند.
      4 لهوف سید بن طاووس خوب است.
      5 این توسّل از اولیای الهی است.
      6 حدیث کساء از معصوم علیه السّلام است.
      7 نیازی به محرمیّت نیست و در حدّ صحبت کردن مانعی ندارد.
      8 خیر ندارد.
      9 لازم نیست.
      10 إن شاء الله در این باره توضح خواهم داد.
       پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
       کد:77104/6017تاریخ پاسخ: 17 جمادی الاول 1436 گروه: دسته بندی نشده
       سؤال سؤال: سلام علیکم در اعمالی که در مورد ایام البیض و یا سایر اعمال آمده زیارت امام حسین خوانده شود منظور چه زیارتی است آیا منظور زیارت عاشوراست؟
       پاسخ:
       هوالعلیم
       آری مگر اینکه تصریح به زیارتی خاصّ شده باشد.
        پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
        کد:48706/6026تاریخ پاسخ: 17 جمادی الاول 1436 گروه: دسته بندی نشده
        سؤال سؤال: بسمه تعالی باسلام و احترام محضر استاد بزرگوار. آیا نامگذاری و توسلات شب های دهه اول محرم که به عنوان یک روال در هیئات مرسوم شده است مورد تأیید اولیاء الهی می باشد؟ مثلا شب هفتم توسل به حضرت علی اصغر(س)، شب هشتم توسل به حضرت علی اکبر(ع) و...
        پاسخ:
        هوالعلیم
        اشکالی ندارد.
         پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
         کد:48087/6027تاریخ پاسخ: 17 جمادی الاول 1436 گروه: دسته بندی نشده
         سؤال سؤال: بسمه تعالی باسلام و احترام آیا می توان با استناد به روایاتی از این قبیل (در کامل الزیارات آمده است) که حضرت صدیقه سلام الله علیها هرروز صبح و شام برای حضرت سیدالشهداء علیه السلام ضجه می زند و یا حال خود حضرت ابی عبدالله کنار بدن حضرت علی اکبر که نوشته اند "صاح الامام سبع مرات" و ... بیان کرد که بلند گریه کردن و داد زدن در عزاداری فضیلت بیشتری دارد؟
         پاسخ:
         هوالعلیم
         فضیلتی ندارد.
          پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
          کد:56605/6030تاریخ پاسخ: 17 جمادی الاول 1436 گروه: دسته بندی نشده
          سؤال سؤال: به جای تسبیحات اربعه چه سوره ای می توان خواند
          پاسخ:
          هوالعلیم
          سوره حمد را باید خواند.
           1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...

             Skip Navigation Links.

           کلیه حقوق در انحصارپرتال متقین میباشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است

           © 2008 All rights Reserved. www.Motaghin.com


           Links | Login | SiteMap | ContactUs | Home
           عربی فارسی انگلیسی