گالری تصاویر آرشیو بانک صوت کتابخانه ارتباط با ما صفحه اصلی
  15 ذو الحجة 1445
| 2024 June 21
رهگیری سؤال پرسش و پاسخ ارسال سوال  
:کلمه کلیدی
بیشتر
:پاسخ دهنده
:گروه :تعداد نمایش در صفحه
:ترتیب نمایش :ترتیب


تعداد نتایج جستجو:2319
 
پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
کد:75959/5605تاریخ پاسخ: 17 جمادی الاول 1436 گروه: دسته بندی نشده
سؤال سؤال: با سلام حکم گوش دادن به موسیقی را با ادله قرآنی را خواستارم یعنی آیاتی در این مورد را دراختیار بگذارید با تشکر
پاسخ:
هوالعلیم
در قرآن آیه ای نداریم ولی در روایات از بعضی از آیات به عنوان آلات موسیقی تفسیر شده است.
  پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
  کد:52170/5607تاریخ پاسخ: 17 جمادی الاول 1436 گروه: دسته بندی نشده
  سؤال سؤال: از هركس مى پرسم خدا چگونه به وجود آمده جواب مى دهند خدا از اول بوده از اول بوده يعنى چه توضيح دهيد؟
  پاسخ:
  هوالعلیم
  توضیح داده شده است.
   پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
   کد:20178/5609تاریخ پاسخ: 17 جمادی الاول 1436 گروه: دسته بندی نشده
   سؤال سؤال: سلام علیکم لطفا بفرمائید آیا گوش کردن به صدای قاریان سنی مذهب اشکال دارد ؟ مانند احمد العجمی و ...(باتوجه به اینکه در دل ایشان مهری از ائمه اطهار سلام الله علیها وجود ندارد)
   پاسخ:
   هوالعلیم
   خیر
    پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
    کد:75314/5647تاریخ پاسخ: 17 جمادی الاول 1436 گروه: دسته بندی نشده
    سؤال سؤال: بسم الله الرحمن الرحیم خدمت حضرت آیت الله حاج سید محمد محسن حسینی طهرانی دام ظله الشریف سلام علیکم و رحمه الله و برکاته با احترام و عرض تشکر از اینکه به سوالات زیر جواب می دهید: 1 با توجه به حرمت شطرنج، حکم بازیهای فکری شبیه آن مانند جدول سودوکو که برای تقویت حافظه و هوش مطرح شده است، چیست ؟ 2 موارد مصرف فطریه و کفاره ماه رمضان را بیان فرمایید؟ (به خویشاوندان فقیرجایز است یا نه ) 3 فردی به جهت هوای نفس چند روز از روزه های سالهای گذشته را با حلال یا حرام باطل کرده و از سایر مفطرات پرهیز نموده است، بعد از چند سال وظیفه وی با توجه به عدم توان مالی و بدنی کفاره فرد و جمع، چیست؟ 4 با توجه به حرمت نگه داشتن عروسک، با عروسکهای جمع آوری شده چه کار باید کرد؟ آیا می شود آن را به دیگران هدیه داد یا فروخت ؟ 5 فردی در مغازه ماهی فروشی کار می کند. بعد ازغسل متوجه فلس ماهی بر روی بدن می گردد (علی رغم تفحص قبل از غسل) وظیفه او چیست ؟ بعد از وضو چطور ؟ 6 قضا و کفاره چند ماه رمضان گذشته برای زن حامله و شیرده چگونه است ؟ 7 حکم خرید و فروش پول خرد یا نو چیست ؟ 8 قضای تشهد یا سلام فراموش شده و هکذا اجزاء دیگر، بعد از نماز چگونه انجام شود؟ 9 به جهت نیاز مالی از فردی تقاضای قرض شده، اما وی شرط نموده است که مثلا 20 هزار تومان اضافه بر اصل پول، به هنگام تسویه عودت شود، آیا حیله شرعی برای رفع حرمت این مساله و نظائر آن وجود دارد ؟بطور کلی در این موارد حیل شرعی از قبیل مصالحه، هبه و مانند آن صحیح است ؟ 10 فردی به جهت تصادف از ناحیه شانه و دست راست کاملا و روی سر باندپیچی شده است و فقط دست چپ وی باز و سالم است . وظیفه وی برای وضو و غسل و تیمم چیست ؟ 11 همانطور که حضرتعالی به عنوان استادِ فن و مدرِّس اسفارِ اربعه مستحضر هستید، یکی از مسائل مهم و بنیادین فلسفه اسلامی اینست که اصالت با وجود است و نه با ماهیت که حدِّ وجود است. در اینجا از قدیم الایام بحوث مفصلی مطرح شده است و تاکنون ادامه یافته که غلبه با نظریه اصالت وجود است، آنطور که حکمای عالیقدر مخصوصا صدرالمتالهین شیرازی و شارحان حکمت متعالیه ایشان فرموده اند. اخیرا در تحقیقات و تاملات درسی طلاب و اساتید، نظریه اصالت ملکوت مطرح شده است که با توجه به معنای ملکوت و آن جنبه ربطی و وجه الربی و وجه الخلقی همه موجودات با باری تعالی، اصالت با آن است و نه با وجود بنابر نظر اصالت الوجود و نه با ماهیت بنابر نظر اصالت الماهوی ها. و یکی از اساتید هم این مطلب را به بحوث ملکوت در تفسیر المیزان استاد علامه طباطبایی قدس سره ربط داده و اینکه ملکوت خود منشا وجود است و وجودی که ما از او به عنوان اصیل مطرح می نماییم از خود ملکوت منشاء گرفته است. حال با توجه به این نظریه، آیا می توان آن را یک نظریه متقن فلسفی دانست و آن را مطرح نمود یا اینکه مبنا همان مبنای اصالت وجود است؟! با تشکر
    پاسخ:
    هوالعلیم
    1 شطرنج و هر وسیله ای که مانند او برای قمار استفاده شود حرام است.
    2 به فقراء باید پرداخت شود و در مرحلۀ اول خویشاوندان فقیر.
    3 قضاء آنها را بجای آورد.
    4 خیر نمی شود. می توان به غیرمسلمان فروخت.
    5 باید دوباره غسل و یا وضوء را انجام دهد.
    6 به عوض هر روز از ماه رمضان یک نفر را غذا دهد. که معادل 750گرم گندم است. و قضاء آن را نیز بجای آورد. البته در صورتی که تا سال آینده بتواند قضاء آن را بجای آورد دیگر کفّاره لازم نیست.
    7 نمی توان اضافه خرید و فروش نمود.
    8 پس از سجدۀ سهو همان ذکر و یا سجده خوانده شود.
    9 این شروط باطل است.
    10 باید دیگران او را تیمّم دهند و اگر خود می تواند باید خودش انجام دهد.
    11 بحث از اصالت ملکوت در قبال اصالت الطبیعه و عالم مادّه و ملک است و هیچ ربطی به بحث اصالت وجود و ماهیّت ندارد. زیرا در مسئلۀ ملکوت سخن از اصل و علیّت عالم ملکوت برای عوالم مادون است نه بحث از خود وجود و این نحوه از طرح بحث کاملا غلط و نابجا است.
     پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
     کد:30007/5681تاریخ پاسخ: 17 جمادی الاول 1436 گروه: دسته بندی نشده
     سؤال سؤال: سلام علیکم. در زیارت امام حسین(علیه السلام) اولویت از جهت فضیلت و موارد دیگر،زیارت امام حسین(علیه السلام)در روز عرفه است یا اربعین؟با توجه به روایت در کامل الزیارت که امام صادق (علیه السلام) فرمودند: خداوند تبارک و تعالی در شامگاه عرفه، نظر رحمت خود را متوجه زوّار قبر امام حسین(علیه السلام) می نماید، راوی گفت: عرض کردم: پیش از آنکه به اهل موقف نظر رحمت نماید؟ حضرت فرمود: آری. عرض کردم: چرا؟ حضرت فرمود: زیرا در میان آنها، زنازادگان هستند و در میان اینها، زنازادگان نیستند.
     پاسخ:
     هوالعلیم
     هر دو خوب است.
      پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
      کد:22511/5682تاریخ پاسخ: 17 جمادی الاول 1436 گروه: دسته بندی نشده
      سؤال سؤال: سلام علیکم.گوش کردن به صوت ترتیل قاریان سنّی در نفس انسان اثرمعکوس می گذارد؟
      پاسخ:
      هوالعلیم
      تأثیری ندارد.
       پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
       کد:76177/5683تاریخ پاسخ: 17 جمادی الاول 1436 گروه: دسته بندی نشده
       سؤال سؤال: سلام علیکم.آقای حداد(رضوان الله تعالی علیه) به مرحوم حضرت علامه تهرانی(رضوان الله تعالی علیه) لقب سیدالطائفتین را دادند. در صورت امکان منظور چیست؟
       پاسخ:
       هوالعلیم
       مقصود ایشان تفوّق و برتری علمی و معرفتی است.
        پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
        کد:14762/5684تاریخ پاسخ: 17 جمادی الاول 1436 گروه: دسته بندی نشده
        سؤال سؤال: سلام علیکم آیا این دو روایت صحیح است که کسی که یک شب در قم بخوابد، فشار قبر از او برداشته می شود و یا از چهل شب عبادت ثوابش بیشتر است؟
        پاسخ:
        هوالعلیم
        منظور از این روایتها اینست که شهر قم بواسطۀ نفس مطهّرۀ حضرت فاطمه معصومه سلام لله علیها استعداد و زمینه بیشتری برای تقرّب و سلوک إلی الله دارد.
         پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
         کد:83320/5685تاریخ پاسخ: 17 جمادی الاول 1436 گروه: دسته بندی نشده
         سؤال سؤال: سلام علیکم. مضمون روایت اینکه اگر وقتی انسان مصیبت حضرات ائمه (علیهم السلام)را گوش می کند و محزون نمی شود، به فکر مصیبت فرزندان و اهل خود بیفتد، بعد از محزون شدن یاد مصیبت حضرات ائمه(علیهما السلام)را بکند؟
         پاسخ:
         هوالعلیم
         تفکّر در مصائب معصومین علیهم السّلام در حقیقت، ایجاد ارتباط بین نفس خود و بین نفوس مطهّره آنان است که بدینوسیله انسان خود را در راستای حرکت و منهج همان حضرات احساس کند و الّا صرف در نظر آوردن مصیبت های آنان بدون ملاحظه این جهت آن نفع و فائده لازم را ندارد.
          پاسخ دهنده: حضرت آية اللـه حاج سيد محمد محسن حسيني طهراني
          کد:71641/5686تاریخ پاسخ: 17 جمادی الاول 1436 گروه: دسته بندی نشده
          سؤال سؤال: سلام علیکم.مسجد امام حسن عسکری(علیه السلام)در قم کنار قبر حضرت معصومه(سلام الله علیها)با دستور امام زمان(علیه السلام)ساخته شده است؟
          پاسخ:
          هوالعلیم
          اینطور معروف است.
           1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...

             Skip Navigation Links.

           کلیه حقوق در انحصارپرتال متقین میباشد. استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است

           © 2008 All rights Reserved. www.Motaghin.com


           Links | Login | SiteMap | ContactUs | Home
           عربی فارسی انگلیسی